Психолого-педагогічний семінар “Розвиток стресостійкості”

Останнім часом стреси стали постійними супутники нашого життя. Це захисна реакція організму на зовнішні подразники. Вона проявляється психічно, фізично, емоційно та дає змогу адаптуватися до змін. Важливо навчитися ними управляти, протистояти негативним наслідкам стресу, адже вони впливають на здоров’я та викликають захворювання.

Стресостійкість це психологічна якість, що означає здатність людини ефективно протистояти стресовим ситуаціям та адаптуватися до них. Вона є важливим фактором, що визначає психологічну стійкість людини в сучасному світі. Здатність ефективно керувати стресом та бути стрессостійким є цінною навичкою для досягнення успіху та збереження здоров’я у сучасному світі. Самопідтримка та навички саморегуляції є важливими елементами стресостійкості.

Виявити свій рівень опору стресу і практично спробувати методи, які допоможуть подолати його педагоги ліцею мали змогу на психолого-педагогічному семінарі «Розвиток стресостійкості».

Усі, кого зацікавила дана тема, можуть також ознайомитись із діагностичною методикою і деякими із дієвих вправ.

Анкета «Визначення рівня стресостійкості вчителя»

Шановний респонденте! Будь ласка, оцініть кожне твердження від 1 до 5, де 1 – категорично не згоден, 2 – не згоден, 3 – згоден у більшості випадків, 4 – згоден, 5 – повністю згоден.

1. Я легко справляюся з несподіваними ситуаціями в класі.

2. В мене добре розвинені навички управління стресом.

3. Я залишаюся спокійним (ою) і зібраним (ою), коли стикаюся з «важкими» батьками.

4. Я вмію ефективно планувати свою роботу і час. 5. Я вмію знаходити позитивні аспекти в складних ситуаціях.

6. Я почуваю себе упевнено за підтримки адміністрації та колег.

7. Я вмію ефективно виконувати свої обов’язки, навіть при великому об’ємі роботи.

8. Я прагну знаходити різні способи релаксації після робочого дня. 9. Я можу дипломатично вирішувати конфлікти між учнями.

10. Я можу сприйняти адекватну критику з боку батьків учнів, колег або адміністрації. 

Спасибі за заповнення анкети! Будь ласка, підрахуйте свої бали і визначте рівень своєї стресостійкості.

 • балів: дуже високий рівень стресостійкості.

20-29 балів: високий рівень стресостійкості.

10-19 балів: помірний рівень стресостійкості.

1-19 балів: низький рівень стресостійкості.

Важливо пам’ятати, що ця анкета є лише інструментом для самооцінки і не замінює консультацію фахівця. Якщо ви зазнаєте серйозні проблеми із стресом, рекомендується звернутися по допомогу до професіонала.

Вправи для зняття стресу та емоційної напруги

 Вправа «Релаксація на контрасті»

Щоб ефективно зняти м’язове напруження, спочатку треба його посилити.

Якщо обстановка навколо напружена й ви почуваєте, що втрачаєте самовладання, цей комплекс можна виконати прямо на місці, за столом, практично непомітно для навколишніх.

 • Так сильно, як можете, напружте пальці ніг. Потім розслабте їх.
 • Напружте й розслабте ступні ніг.
 • Напружте й розслабте гомілки.
 • Напружте й розслабте коліна.
 • Напружте й розслабте стегна.
 • Напружте й розслабте сідничні м’язи.
 • Напружте й розслабте живіт.
 • Розслабте спину й плечі.
 • Розслабте кисті рук.
 • Розслабте передпліччя.
 • Розслабте шию.
 • Розслабте лицьові м’язи.
 • Посидьте спокійно кілька хвилин, насолоджуючись повним спокоєм. Коли вам здасться, що повільно пливете, — ви повністю розслабилися.

 Вправа «Ритмічне дихання»

 Помітивши, що ви починаєте хвилюватися, напружуватися, обурюватися, починайте дихати за таким принципом: вдихаючи, рахуйте до трьох, видихаючи, також рахуйте до трьох. Потім спробуйте зробити видих іще тривалішим:  видихаючи, рахуйте до п’яти, до семи тощо.

 Вправа «Ворона на шафі»

 Якщо певна людина викликає у вас негативні емоції, а вам доводиться взаємодіяти з нею, можна зменшити своє напруження, подумки домальовуючи реальну картину ситуації. Наприклад, уявіть цю людину дуже маленькою, у смішному вбранні або розташуйте її на значній відстані від себе, у дивному місці, змініть в уяві тембр її голосу тощо. Тобто віднайдіть такі доповнення до психотравмуючої ситуації, що зроблять її кумедною або незначущою для вас.Не буває прийомів, які були б ефективними абсолютно для всіх. Комусь легше нормалізувати свій психологічний стан шляхом розслаблення м’язів, декому – шляхом рухової активності. Хтось ліпше використовує можливості уяви, а хтось – абстрактно-логічного мислення. Тому спробувавши методи психологічної саморегуляції, потрібно обрати для себе найефективніший. Як результат зменшується тривалість негативного впливу стресогенної ситуації, знижується рівень негативного впливу стресу на організм людини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *