Історія закладу освіти. Музей

Огляд музею

У нашому містечку школа є і завжди була центром навчання, культури та виховання учнів. Уперше в селищі її відкрили у 1924 році за часів панування Польщі.

1924р. – відкриття чотирикласної польської школи, директором якої був пан Дідковський.

1932р. – школа отримує статус семирічної. В ній працює 11 вчителів і навчається 300 учнів.

1939р. – діє 3 школи: польська семирічна, єврейська та українська неповно середня.

1940-1941р. – була відкрита спеціалізована школа для німих.

1941-1944р. – навчання у школі призупинено.

1944р. – відкривається початкова школа.

1945р. – школа отримує статус неповної середньої. Директором призначено Желіхівського Миколу Дем’яновича.

10 липня 1947р. – 26 червня 1954р. – на чолі учнівського і педагогічного колективу перебував Чумак Яким Юхимович, який зосереджував значні зусилля на створенні належних умов. Починаючи з 1946 року школярі навчаються в трьох будинках на вулиці 1-го Травня.

З 1 вересня 1951 року Маневицька школа отримує статус середньої, нараховує 380 учнів, з них – 23 відмінники навчання. Директором перепризначено Чумака Я.Ю., заступником – Шару Марію Василівну.

1954р. – школу закінчують перші випускники.

1 вересня 1955 року в урочисто-святковій обстановці учні сіли за парти нової школи (тепер приміщення ліцею №1).

1959р. – школу очолює Вітвицький Михайло Олександрович. Незабаром у червні 1961 року керівником призначено досвідченого обдарованого педагога Погорікла Віктора Яковича. В 1962 році п’ять місяців директором школи був Приходько Яків Васильович. Починаючи з січня 1963 року в навчальному закладі знову господарює Погорілко В.Я., якого з 1965р. призначено завідуючим районним відділом освіти, а його посаду відтепер обіймає Мартинюк Людмила Олексіївна.

Серпень 1966р. – на посаді директора Чубоха Олег Михайлович. Зусилля педагогічного колективу спрямовуються на прищеплення учням любові до рідного краю, до активної пошукової краєзнавчої роботи. Шкільний загін туристів-краєзнавців кілька років поспіль виборює призові місця на районних зльотах, гідно представляє район на обласних змаганнях. В 1970 році під керівництвом Олега Михайловича здійснюється добудова школи: навчальний та культурно-спортивний комплекси.

З 1972 по 1976 роки директором школи працює Шульгач Федір Степанович. Під його керівництвом заклад у 1974 році переходить на навчання за кабінетною системою.

Новим змістом наповнюється шкільне життя із приходом на посаду директора Деркача Олексія Федоровича (1976-1982рр.). Основними напрямками діяльності школи були піднесення рівня знань, зміцнення навчально-матеріальної бази та ефективність навчально-виховної роботи.

Учнівський колектив у цей час нараховує більше тисячі школярів.

Учнівському та педагогічному колективам доводиться працювати в надзвичайних умовах – двозмінне, а в окремі дні тризмінне навчання.

У 1980 році прийнято рішення районної Ради про будівництво в райцентрі нової середньої школи №2., відкриття якої відбулося 1 вересня 1982 року. Історія школи №1 починається з 1 вересня 1982 року. Наказ №57 від 06.09..1982 року «Про комплектування класів МСШ №1 учнями». Залишилось 13 класів, 430 учнів, 32 вчителі.

Заступником навчально-виховної роботи була Гончарова Марія Оксентіївна, організатором із позакласної виховної роботи – Дуднік Ніна Олексіївна.

З 15 серпня 1982р. по 1984 рік на чолі учнівського і педагогічного колективів тепер вже Маневицька СШ №1 перебуває Юрій Тихонович Павлюк. Навчання проходило у новому трьохповерховому приміщенні у дві зміни. У першу зміну навчались учні 1, 4-10 класів (370 дітей), у другу – 2,3 класи (60 учнів).

Уроки у першу зміну починались о 8.30. Щоранку о 8.10 проводилась на подвір’ї школи фіззарядка.

Активно проходить життя піонерської і комсомольської організацій школи. Особливою популярністю користувалися військово-патріотичні ігри «Зірниця», «Орлятко», «Зірничка». Команда школи виборола перше місце в районі та області й брала участь у республіканській грі «Зірниця» в міжнародному таборі «Молода гвардія» м.Одеси. Активно працював клуб інтернаціональної дружби (керівники Гірук Л.І., Ваврищук А.О.), профорієнтаційний клуб «Молода зміна» (керівники Миткалик Т.В., Чучула О.О.), політичний клуб «Глобус» (керівник Куляша Н.І.). Любили старшокласники проводити час улітку в таборі праці та відпочинку «Ровесник» (керівник Нікітчук З.О.).

Значного піднесення набуває навчально-виховна робота в школі під час перебування на посаді директора Садового Ігоря Віталійовича (1982-1995рр.). Під його керівництвом проходить реконструкція і капітальний ремонт шкільного приміщення, оновлюють фасад, зміцнюється матеріальна база для проведення уроків народознавства, переобладнуються кабінети фізики, математики, біології, хімії, історії, географії. Традиційними стали туристичні походи учнів школи місцями бойової слави, масові поїздки на оздоровлення у Друскінінкай (Прибалтика), Моршин, Трускавець, Київ, Москву. З ініціативи заступника з виховної роботи Дуднік Н.О. стали популярними у школі конкурси КВК між командами молодих учителів і старшокласників. Улюбленцями жителів Маневич були вокально-інструментальний ансамбль «ЛЮКС» та його солістка Савчук Оксана – незмінні учасниками всіх концертів та вечорів відпочинку. Висока майстерність і яскраві таланти школярів та вчителів відкривались під час проведення тематичних вечорів, що проходили на районній сцені, присв’ячених містам-героям. Хор педагогів та учнів, спільні вистави драматичних і виступи танцювальних колективів об’єднували всіх у міцну шкільну сім’ю. Ансамбль ритмічного танцю,організований вчителем фізкультури Лазарєвою Н.В. знали не тільки в районі, а й в області. 13 років цей колектив був активним учасником художньої самодіяльності, районних та обласних спартакіад.

Особливо радісним стало 1 вересня 1989р. адже було закінчено капітальний ремонт. На цей час нараховувалось 21 клас-комплект, 537 учнів і 47 учителів. Саме вони стали переможцями у підготовці закладу до нового навчального року серед шкіл району. Зростає і творчий потенціал педагогів. Звання «вчитель-методист» отримують Садовий І.В., Куляша Н.І., Корольчук Н.І., Нікітчук З.О., «старший-учитель» – Якимчук В.І., Макарчук Н.А.

З роками зростає кількість учнів, тому 1 вересня ми знову змушені навчатися у ІІ зміну 33 класи-комплекти, 689 учнів.

У січні 1996 року в школу приходить новий директор – Гаврилюк Олександр Оксентійович. Колектив школи на цей час налічує 72 педагоги, 1019 школярів.

Усі важливі рішення приймаються колегіально, разом із заступником із навчально-виховної роботи Дуднік Н.О., Неваром В.Ф., та заступником із виховної роботи Іщик А.М.

Адміністрація школи працює над створенням і зміцненням творчого колективу, впровадженням новітніх технологій.

Починаючи з 1998р. в школі працюють класи з поглибленим вивченням математики, іноземної мови, ділової української мови, запроваджується профільне навчання. Завдяки ініціативі вчителів математики та фізики (Коробчук Г.М., Петлюк С.Л., Савчук Л.І.) учні беруть участь у двох міжнародних проектах «Кенгуру», «Левеня». Отримують сертифікати, що засвідчують добрі та відмінні результати з цих предметів. З 2000 року організована робота секції економіки (керівник Якимчук В.І.), філології (Миткалик Т.В., Бубнюк А.С.) та іноземної мови (Пилипчук М.В.) Волинського відділення МАН.

Адміністрація школи працює над створенням творчого колективу, впровадженням новітніх технологій. 12 учителів мають звання «вчитель-методист», 14-звання «старший учитель».

Велика увага приділяється національному вихованню. Учні школи знають і шанують державні символи України. У фойє, класних кімнатах створено куточки державної символіки. Навчальний тиждень розпочинається і завершується Гімном України, підняттям державного прапора.

У березні 2007 року була проведена державна атестація школи. Рівень освітньої діяльності навчального закладу визнаний високим.

Важко бути на рівні з іншими. Саме в таких умовах опинилася наша школа. Поряд із Маневицькою школою-гімназією №2 та Колківською школою-ліцеєм звичайній загальноосвітній школі боротися за першість у рейтингу непросто. Але ж не вивіска біля вхідних дверей робить погоду у навчальному закладі. У цьому переконалося не одне покоління випускників ЗОШ №1 та їхніх батьків. Сьогодні тут працюють 65 педагогів. 48 – мають вищу категорію, серед них 14 вчителів-методистів та 17 – старших учителів, 11 – нагородженні значком «Відмінник освіти України», а заступник директора Н.О.Дуднік – нагрудним знаком «Василь Сухомлинський». Половина нинішніх учителів школи – її випускники. Серед них 6, що мають звання «вчитель-методист», 4 – звання «старший учитель», інші – молоді колеги, що працюють пліч-о-пліч зі своїми наставниками, намагаючись не тільки досягти вершин їхньої професійної майстерності, а й перевершити.

Таке органічне поєднання ентузіазму й пошуку молодого і мудрості та виваженості старшого поколінь стало запорукою творчого успіху колективу.

Методичний кабінет школи виборов І місце в районному конкурсі (2006р.) На базі школи за останні 20 років було проведено 9 обласних семінарів та 30 районних, на яких презентували свою роботу шкільні методичні об’єднання.

Наша школа багата на історичні дати. Тому необхідністю стало створення музею історії школи (2004р.).

Особливого значення в школі набуло національно-патріотичне виховання. Могутнім поштовхом для цього стала війна на Сході України та загибель у ній випускника школи, добровольця батальйону «Азов» Андрія Снітка. Учні, педагогічний та увесь трудовий колектив навчального закладу активно включилися у збір коштів, речей, продуктів для воїнів АТО. Було відправлено на Схід 15 посилок із конкретними адресатами, шкільний волонтерський загін відвідав бійців, які проходять курс лікування в обласній психіатричній лікарні.

25 січня 2015 року було відкрито меморіальну дошку Андрію Снітку, в день його народження. Кошти на її виготовлення надали підприємці – спонсори із смт Маневичі. З 2017 року школа носить ім’я Героя України Андрія Снітка.

У 2020 році – у нас ювілей! 65 років, як у Маневичах побудована нова школа (сьогодні – це старе приміщення закладу).

За цей час зі стін Маневицької школи вийшло 3395 випускників, з них – 211 – нагороджено золотою медаллю, 110 – срібною.

Змінилося 12 директорів шкіл: 18 років на посаді директора школи був Гаврилюк О.О., 11 років – Садовий І.В., 8 років – Чубоха Олег Михайлович (світла пам’ять), 5 років – Деркач О.Ф. (світла пам’ять). Кожен із них створив свою сторінку у літопис школи.

З 1982 року на посаді заступника директора з виховної роботи працює Дуднік Н.О., а з 2000 р. – на посаді заступника з навчально-виховної роботи

За 20 років учні вибороли 722 призових місця у ІІ (районному) етапі олімпіад (1 м – 194, 2 місце – 270, 3 м -258), 63 учні стали обласними призерами.

43 педагоги школи були учасниками професійного конкурсу «Учитель року», 6 – обласні призери: Якимчук В.І. – учитель географії (лауреат), Пилипчук М.В. – учитель англійської мови ( 2 місце), Дуднік Н.О. – заступник директора школи (3 м), Шевчук Т.Д. – учитель етики (фіналіст), Коробчук Г.М. – учитель математики (фіналіст), Мандзюк О.В. – учитель української мови (фіналіст), 2 – переможці обласного конкурсу і учасники ІІІ (республіканського) етапу, Метенчук В.І. – учитель інформатики, Цвітенко В.М. – учитель української мови.

Сім років працював на посаді директора школи Артишук Анатолій Несторович.

Історія школи – це вірність традиціям, прагнення іти вперед, бути в авангарді.

Головним досягненням 2019-2020 н.р. вважаємо 1 командне місце у районному етапі учнівських предметних олімпіад.

38 призових місць, з них – 1 м. – 12 учнів, 2 м. – 14, 3 м. – 12. 7 учнів вибороли призові місця в обласному етапі:

Власюк Ольга – 2 м. з фізики (вч.Петлюк С.Л.), 2 м. з біології (вч. Шишковська Л.Г.)

Романюк Артем – 2 м. з математики (Каращук Ф.І.).

Семенюк Дмитро – 2 м. з історії (Федорук А.В.).

Оксенюк Юлія – 3 м. з історії (Гладких Т.П.).

Шепєлєва Дар’я – 3 м. з англійської мови (Пилипчук М.В.).

Дерлюк Артур – 3 м. з інформаційних технологій (Метенчук В.І.)

Проривом року, без сумніву, є перемога в обласному етапі та участь у республіканському військово-патріотичної гри «Джура» команди «Воля» під керівництвом Іщик А.М., Мізюка М.І.

Новітню історію школи продовжують творити і юні науковці (5 призових місць у районному етапі), юні спортсмени, танцюристи, вокалісти.

Попереду – нові плани, висоти, які обов’язково маємо підкорити.

З 16 липня 2021 року на посаді директора ліцею працює Козачук Володимир Микитович.

“Свої корективи у роботу закладу освіти внесли пандемія коронавірусу, а з 24 лютого 2022 року – війна з російським агресором.

В цей час в ліцеї, залежно від ситуації, змінюються форми (перехід на дистанційне навчання) та режим роботи (навчання у дві зміни). Готуються укриття для учасників освітнього процесу на випадок сигналу повітряної тривоги. Разом з тим у закладі освіти продовжуються роботи з покращення матеріально-технічної бази: 14 жовтня 2021 року вводиться в експлуатацію спортивний майданчик зі штучним покриттям, вартість будівництва якого становила 1,5 млрд. грн., у 2022 році проведено ремонт актової зали із повною заміною освітлення, у 2023 році капітально ремонтуються спортивна зала, сходова клітка, вводиться в дію новий сантехнічний вузол, виготовляється проєктно-кошторисна документація на проведення капітального ремонту приміщення шкільної їдальні.”

Сьогодні педагогічний колектив – це 84 вчителі, 16 з них – мають звання «учитель-методист», 28 – «старший учитель», 59 – мають вищу кваліфікаційну категорію, 9 – І кваліфікаційну категорію, 7 – ІІ категорію, 8 – спеціаліст.

Школа випустила…

Вони закінчили школу з медаллю